Leczenie depresji - ile trwa i jak leczyć?

Depresja jest coraz częściej diagnozowana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Leczenie, które zostanie odpowiednio dobrane oraz szybko wdrożone może znacznie poprawić komfort życia i stan psychiczny chorego. Jak długo trwa leczenie depresji i na czym dokładnie polega? Czy leczenie zaburzeń u dzieci i młodzieży wygląda tak samo, jak w przypadku osób dorosłych? Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wygląda leczenie depresji?

Depresję można leczyć na dwa sposoby: farmakologicznie oraz poprzez psychoterapię. Najczęściej stosuje się leczenie hybrydowe, gdyż to właśnie ono daje najlepsze efekty. W praktyce oznacza to, że chory musi przyjmować leki przeciwdepresyjne, które przepisze lekarz psychiatra. Niemniej jednak same medykamenty zwykle nie są w stanie poprawić długotrwale stanu zdrowia chorego. Farmakologiczne leczenie depresji musi więc być uzupełnione o psychoterapię. Leczenie depresji u młodzieży, a także u młodszych dzieci, wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku osób dorosłych. Tutaj również psychiatra może zalecić stosowanie leków, których dawkowanie będzie dostosowane do wieku pacjenta. W leczeniu depresji najmłodszych niebagatelną rolę odgrywa wsparcie ze strony najbliższych, zwłaszcza rodziców. Często przeprowadzana jest terapia rodzinna, która ma na celu nie tylko poprawienie stosunków pomiędzy członkami rodziny, ale również uświadomienie im istoty problemu, jakim jest depresja. Niemniej jednak sama forma terapii dobierana jest zawsze indywidualnie do pacjenta i jego potrzeb.

Jak długo trwa leczenie depresji?

Wielu chorych, a także członków ich rodzin zastanawia się, ile trwa leczenie depresji. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od stanu zdrowia pacjenta, a także skuteczności wdrożonej terapii. Pierwsze jej efekty można ocenić po około 2 tygodniach, jednak terapia powinna być kontynuowana nawet wtedy, gdy stan chorego ulegnie poprawie. Przyjęto, że leczenie depresji powinno trwać minimum 6 tygodni od momentu, gdy w pełni ustąpią jej objawy. Niemniej jednak leczenie farmakologiczne może trwać znacznie dłużej i mieć charakter długoterminowy, jeżeli depresja ma skłonność do nawrotów. Wybierając dobrego specjalistę w leczeniu depresji, warto postawić na Centrum Medyczne Salus Pro Domo. Lekarze psychiatrzy, psycholodzy oraz psychoterapeuci oferują diagnozowanie oraz leczenie depresji, zarówno farmakologiczne, jak i poprzez psychoterapię. Wykwalifikowani specjaliści pracują z osobami dorosłymi oraz z dziećmi i młodzieżą, podejmując się leczenia różnego rodzaju depresji.

Kontakt

Adres

ul. Nowogrodzka 44 lok. 12, Warszawa